Moje voda

Víte, že bez jídla lidské tělo vydrží několik týdnů, ale bez vody jen pár dní?

Prostřednictvím vody jsou z lidského těla pravidelně odplavovány odpadní látky ven. Proto je nutné ji stále doplňovat, a to pitným režimem. Díky pitnému režimu podpoříte tento cyklus a také urychlíte funkci svého metabolismu.

Pít podle žízně?

Věděli jste, že váš organismus potřebuje doplnit vodu už tehdy, když pocítíte suché rty? Žízeň máte až ve chvíli, kdy už je vaše tělo dehydratované. Takže podle pocitu žízně se řídit nelze.

Image 0

Pozor: Pokud jsou vaše tělesné buňky dehydratované, zhoršuje se jejich imunita a schopnost ubránit se volným radikálům. Naopak když je vody v těle dostatek, dokáže lépe trávit tuky a přeměňovat je v energii. Zároveň předejdete zácpě. Víte, že lidské tělo se skládá z 50 - 75 % vody, dětské tělíčko dokonce ze 70 - 85 %. Obsah vody v těle se mění s věkem člověka.

Kolik vody vypít během dne?

Je spousta doporučení, kolik vody denně vypít. Někdo doporučuje vypít denně 2,5 – 3 litry, jiný 4 dcl na deset kilogramů hmotnosti. Existují dokonce i matematické vzorce pro výpočet pitného režimu. Ale tak jednoduché to není. Ve skutečnosti musíte vždy přihlédnout ke svému zdravotnímu stavu, ke stavu ledvin, jaké máte fyzické aktivity apod.

Jak tedy zjistit, jestli pijete dostatečně? Na toaletě, podle barvy moči. Dostatečný pitný režim máte v případě, že vaše moč je světle žlutá asi jako citronová voda. Víte, že mozek tvoří až 85 % vody?

S minerální vodou opatrně

Minerální voda pomáhá při zvýšené zátěži. Pokud ji však pijete pravidelně, minerální látky v ní obsažené vám mohou spíše ublížit. Mohou dráždit žaludeční sliznici, více zatěžovat ledviny a podporovat tvorbu ledvinových kamenů. Minerálky obsahují železo, které se usazuje v játrech, a vápník, který se usazuje v cévách. Především ty s vysokou mineralizací. Proto se z minerálních vod doporučují jen slabě mineralizované, tj. do 500 mg/l.

Špatný pitný režim vám může přivodit únavu, bolesti hlavy, špatné soustředění, zhoršení krátkodobé paměti. Také zhoršení kvality pleti a sklon k rychlejší tvorbě vrásek. Víte, že během sportování můžete vypotit až 1 litr vody za hodinu? Voda a pitný režim navíc brání přehřátí organismu. Pozor: 100 ml limonády může obsahovat až 13 g cukru.

Balená voda nebo voda z kohoutku?

Balená voda se řídí podle norem, které jsou stanoveny pro potraviny, ne pro pitnou vodu. Navíc může obsahovat ftaláty, látky změkčující PVC, které se uvolňují z PET lahví. Nemluvě o způsobu skladování těchto lahví v prodejnách. Proto je voda z kohoutku lepší volbou pro vaše zdraví.

U lahví s pitnou vodou neplatí podmínka uvádět na etiketě zdroj. Takže můžete pít kohoutkovou vodu, ale v dražších lahvích z obchodu. Bohužel, nebo spíš bohudíky, vodárenské společnosti neinvestují peníze do reklam, aby vás nalákali na jejich kvalitní pitnou vodu, jako to dělají prodejci těch balených. Pití kohoutkové vody se navíc obejde bez negativního dopadu na ekologii, kdy nevzniká žádný PVC odpad ani znečišťování ovzduší přepravou balených vod.

Kohoutková voda

I když je na většině míst České republiky voda z kohoutku pitná a splňuje předepsané evropské normy, vždy je důležité, odkud voda pochází a kde a jak byla zpracovaná. Na kvalitu kohoutkové vody má vliv i kvalita vodovodního potrubí v domě. A to nejen v případech zastaralých rozvodů, kdy už voda není dobrá ani chuťově.

K desinfekci pitné vody se používá elementární chlor, protože hubí bakterie. Jeho nadbytek se z vody dostane tzv. odstátím lahve či skleničky s vodou. Kvalita pitné vody se řídí zákonem č. 258/2000 Sb v úplném znění zákona č. 471//2005 Sb (Zákon o ochraně veřejného zdraví) a prováděcí Vyhláškou č.252/2004 Sb.

Zde je pár příkladů povolených hygienických limitů:

  • 50 mg/l dusičnanů
  • 10 mikrog/l arsenu (toxický polokov)
  • 3,0 mikrog/l 1,2- dichlorethanu (karcinogenní chlorovaná organická látka, řazená mezi těkavé organické látky)
  • 5,0 mikrog/l kadmiumu (lehce tavitelný toxický kovový prvek)
  • 10 mikrog/l olova (těžký toxický kov)
  • 0.20 mg/l železa

Na obsah olova a železa v pitné vodě se také podílí kvalita potrubí, zvláště pokud je potrubí zanedbané. Olovo a větší množství železa nepříznivě ovlivňuje zdraví dětí. Tomu může pomoci vodní kámen usazený v trubkách. Ten pak úniku olova zabraňuje.

Domácí filtrační zařízení na pitnou vodu

Účinným řešením je domácí filtrační zařízení k odstranění bakterií, těžkých kovů a zachování minerálů. Většina vodních filtrů, které jsou na trhu k dostání, pracuje však na principu reverzní osmózy. To je ale velmi agresivní způsob, který z vody odstraní kromě nečistot i veškeré přírodní minerální látky. Takže voda je sice nezávadná, ale zároveň demineralizovaná a pití takové vody je velmi problematické. Pitná voda je ale nosičem těchto životně důležitých minerálů. Tyto minerály se jiným způsobem do těla těžko dostávají. Z potravin ani potravinových doplňků jich nezískáte tolik jako z pitné vody.

Image 1

Výjimkou jsou vodní filtry Berkey®, které zajistí, aby byla vaše pitná voda bez manganu a enterokoků a přitom si zachovala důležité minerální látky. Jen čistá pitná voda zajistí optimální vstřebávání minerálních látek a stopových prvků do těla a dobré fungování přirozených chemických procesů v těle. Každý jiný nápoj či tekutina tyto přirozené procesy zpomaluje a někdy je může až zastavit.